Władysław Stanisław Reymont ( 7.05.1867-5.12.1925)
Urodzony we wsi Kobiele Wielkie . Powieściopisarz, nowelista. Czeladnik krawiecki, aktor wędrownego teatru, zostaje robotnikiem na kolei. Zapełnia zeszyty wierszami. Lubił podróżować i pisać za granicą.
Do najbardziej znanych utworów autora zaliczamy:
Komediantka – bohaterką jest Janka Orłowska, młoda dziewczyna próbująca szczęścia w zawodzie aktorki. Brak jej szczęścia w miłości, gra drugorzędne role w grupach wędrownych. Powieść komediantki kończy się próbą samobójczą zresztą nieudaną.
Fermenty – kontynuacja powieści Komediantki. Główna bohaterka Janka wychodzi za mąż bez miłości. Obie powieści Reymonta zasługują na uwagę jako obraz beznadziejności życia na polskiej prowincji. Ziemia obiecana – w tej powieści autor ukazuje życie w stolicy przemysłu tkackiego jakim wówczas była Łódź. Opisuje błyskawiczne kariery, bankructwa, oszustwa i intrygi trójki głównych bohaterów Polaka, Niemca i Żyda. Ukazuje różne środowiska i postacie od milionerów do biedaków. Utwór doczekał się znakomitej adaptacji filmowej pod tym samym tytułem.
Chłopi – ukazuje wieś w przełomowym momencie, kiedy to na sytuację jej mieszkańców zaczynają wpływać takie czynniki jak: emigracja zarobkowa czy kolonizacja niemiecka. Pokazuje wieś, która nie jest wcale jednolita. Obok chłopów najbogatszych ( Boryna) i średniozamożnych jak np. rodzina Jagny , spotykamy we wsi Lipce biedotę wiejską, komorników i wyrobników, którzy są pozbawieni ziemi, ale też i często domu. Tradycje kulturalną wsi wyrażają świąteczne ceremonie, religijność, obrzędy- jarmark, zdarzenia- wypędzenie syna ze wsi, wygnanie Jagny z chałupy, śmierć Boryny, prace- zbiór ziemniaków, orka, siewy, sianokosy, przygotowania do żniw, żniwa, krajobrazy – wieczór na wsi, ulewa, groźne żywioły, zbierania plonów, susza, lasy, powrót ptaków.
Warto sięgnąć po stare dobre powieści. Serdecznie polecam. Zapraszam do biblioteki po lekturę.