Astrid Lindgren (1907- 2002) 115 rocznica urodzin, 20 rocznica śmierci

27 stycznia 2022

W dniu 28 stycznia 1907 roku przyszła na świat Astrid Lindgren. Autorka popularnych książek dla dzieci i młodzieży, wybitna szwedzka pisarka , zaliczana do klasyków literatury dziecięcej. Otrzymała wiele znaczących nagród i wyróżnień: Wielki Medal Akademii Szwedzkiej, Medal im. Hansa Christiana Andersena. Dzieci polskie, w dowód uznania i wielkiej sympatii, uhonorowały ją Orderem Uśmiechu. Po odbyciu kursu dla sekretarek podjęła pracę w biurze, następnie kierowała działem książek dla dzieci w przodującym na szwedzkim rynku w wydawnictwie literackim Raben.

Książka Bracia Lwie Serce wyróżniona została międzynarodową Nagrodą Literacką im. Janusza Korczaka.  Spośród 40 książek, sztuk teatralnych
i słuchowisk radiowych najbardziej znana i która zdobyła największą popularność jest książka Fizia pończoszanka. Cykl o dziewczynce o imieniu Pippi ( w polskim przekładzie Fizia).

Mali bohaterowie Lindgren żyją w świecie wyobraźni, odnajdując w nim poczucie bezpieczeństwa, którego czasem szukamy w świecie dorosłych.
W swoich utworach podejmowała takie problemy jak: broniła praw dziecka do wolności wyboru i obrony własnego stanowiska, miłości, przyjaźni, czasem śmierci.

Bracia Lwie Serce– bohaterami są dwaj bracia, baśń z elementami sagi rycerskiej. Bracia walczą z podłym tyranem oraz smokiem w krainie Nangajli.

Fizia pończoszanka – ma 9 lat, jest niezwykłą dziewczynką radzi sobie bez pomocy dorosłych, zabawną, wesołą, bardzo silną. Bardzo bogata ma całą skrzynię złotych monet lecz nie jest skąpą i potrafi dzielić się z innymi. Jest ruda ze śmiesznymi warkoczykami na głowie, pełna pomysłów.

Inne utwory autorki: Pipii Langstrump, Dzieci z Bullerbyn ( nazwę fikcyjnej osady Bullerbyn można przetłumaczyć na język polski jako ,, Hałasowo”, Ronja córka zbójnika